warhol-pera-muzesi-popart-sergi

Çok sevdiğim pop art sanatçısı Andy Warhol sergisi 20 Temmuz’a kadar Pera Müzesi’nde. Uzun süredir sergilenmesine rağmen ben de ancak geçen hafta gidebildim sergiye. Eğer daha önce gezmediyseniz, Pera Müze‘si kesinlikle gittiğinize pişman olmayacağınız bir müze. Asansörle üst kata çıkıp dolaşa dolaşa aşağı indiğiniz, iki kat bazen tek katta ayrı sergilerin olduğu, insanı yormayan bir müze.

Peki kimdir bu Andy Warhol? Kendisi pop sanatının en meşhur isimlerinden biri, benim tabirimle pop art ‘ın kralı. “Marilynler” adlı rengarenk Marilyn Monroe resimlerinden oluşan eseri bir pop art ikonu olmuştur.

andy-warhol-marilyn

Peki pop art (pop sanatı) nedir?  Popüler olanı yüceltme gibi görünsede, onu eleştirmeye yönelik 1950’lerde başlamış, 60’larda sanat akımı haline gelmiştir. ”Hep var olanın, anlamı olduğunu kanıtlamaya çabalar” gibi bir felsefesi vardır. Eğlenceli ve rengarenktir kısaca.

Sergi de aynen böyleydi. İki kat boyunca farklı canlı renklere boyanmış duvarlardaki resimler ve ortada kocaman bir WARHOL yazısı eşliğinde gezeceğiniz güzel bir sergiydi. İstanbul’un merkezi Taksim’de bulunan Pera  Müzesi’ne cuma günleri saat 18:00 ile 22:00 arası ücretsiz gezebilirsiniz. Bu sıcak günlerde eğlenceye çıkmadan önce yapılacak güzel bir aktive.

pera-muzesi-andy-warhol-afisi

andy-warhol-pop-art-animals-hayvanlar

andy-warhol-pop-art-campbells-soup-pera-muzesi

andy-warhol-pop-art

andy-warhol-pera-muzesi-pop-art-kamuflaj

andy-warhol-koc-pop-art-pera

pera-muzesi-pop-art-andy-warhol-sergisi