Mono Baskı - Pembe Çicekler

7. sınıflara yaptırdığım mono baskı çalışması, biraz pis bir iş ama yapması çok zevkli ve çok kolay. Öğrencilerimin de hoşuna giden bir etkinlik oldu. Etkinliğe katılmak istemeyen öğrencilerimi (arada çıkıyor öyleleri, resim yapmalarını hiçbir zaman zorunlu kılmıyorum, zamanla istek kazandırmaya çalışıyorum, genelde başarı sağlıyorum), baskıyı yapan bir grubun yanına oturttum. Hepsinin 10 dakika sonra elleri yüzleri boya içinde kaldı. En inatçısı bile…

Nalburlarda bulabileceğimiz toz boya (boyayı ben alıyorum çok da pahalı bir şey değil) ve beyaz tahta tutkalı gerekli öncelikle. Büyükçe bir fırça (küçük fırçalarla hatta ellerle bile sürülebiliyor boya, bizim okuldaki çocukların maddi durumları çok iyi olmadığından biz her şekilde yaptık), boyayı karıştırmak için herhangi bir kap, temizlik için bez, A4 kağıt ve ellerimizden başka malzemeye ihtiyacımız yok.

Mono Baskı - Yapım Aşamaları

Toz boyalardan 2-3 kaşık kadar bir kaba koyup, üzerine azıcık su (3-4 kaşık kadar), biraz da tutkal ekliyoruz. Oranlar çok önemli değil, üçünün karışımı ne çok sulu ne de çok koyu olmalı. Önemli olan masaya sürdüğümüz boya tabakasının ince olması. Boyayı sürmeden önce A4 kağıdını (ya da hangi ölçüde kağıt kullanıyorsak artık) masaya koyup, köşelerinden işaretleyip, ölçüsünü alırsak daha kontrollü boya sürebiliriz. Sonra işin en zevkli kısmı, ellerle şekiller çizmeye geçebiliriz. Çizim bitince, kağıdı üzerine kıpırdatmadan yerleştirip, üzerini elimizle sıvayıp, kağıdı yavaşça kaldırınca, TA DAAA!

Mono Baskı - Sarı ve Kırmızı Çalışmalar

Mono Baskı -  Çalışmalar

Mono Baskı - Kahverengi Çalışmalar 2