Kağıt hamurundan maskeler

Atölyemi süsleyen bu rengarenk maske çalışmalarını 8. sınıf ve biz de yapalım diye başımın etini yiyen 6. sınıf öğrencilerimle beraber yaptık.

Bir hafta öncesinden duyuru yapıp 3-5 sayfa gazete kağıdını elleriyle küçük parçalara ayırıp kovaya koymalarını, üzerine tamamına değicek kadar su koyup 1 hafta bekletmelerini söyledim. (Bir hafta beklemisi şart değil, 2 gün de yeterli olur ama öyle desem kesin unuturlar. Ben işimi sağlama alıyorum.)

Okula gelmeden önce gazetelerin suyunu sıkıp, poşete koyup getirmelerini söyledim.

Gerekli diğer malzemeler ise tutkal, küçük bir leğen, küçük bir tepsi, bir de çay kaşığı. Maske kuruduğunda boyamak için ise sulu boya ve fırça.

Yoğurma işlemi

 Maskeye şekil verme işlemi

Maskeyi boyama

Leğene gazete kağıtlarını alıp üzerine bol bol tutkal döküp, yoğurmak gerekiyor. Kıvamı bildiğimiz hamur gibi, rengiyse açık gri olmalı. Tutkalını az koyarsak kuruduğunda çatlamalar olabiliyor, aman dikkat.

Sonra ise hamuru tepsiye alıp şekil vermesi kalıyor. Burun için bir parça hamur ayırınca işiniz kolaylaşıyor, benden söylemesi ama burnu yüze iyice yerleştirmeli ki kuruduğunda düşmesin. Göz, dudak gibi ayrıntıları yaparken çay kaşığı gibi sivri uçlu aletler işinizi kolaylaştırır.

Kuruması bir haftada bile uzun sürebiliyor, biraz sabretmek gerekli. Kuruduğu zaman ise boyamaktan başka bir işlem kalmıyor geriye. İçinizden ne geçerse artık. Ben öğrencilerimin yaptıkları işte böyle:

Komik Scarface

Kare suratlı amca

Pembe maske

Küçük maske

En beğendiğim maske